Takımlar ve Kuşaklar

Takımlar ve Kuşaklar
5 Aralık 2012 Geçtiğimiz yıl kuşaklar arası farkları ve ilişkileri çokça konuştuk. Gerçekten farklı mıyız? Neden? Farklı olmak doğal değil mi? Bunlara yanıt ararken kuşaklarla epeyce uğraştım. Fark kuşkusuz olacak ki yaşam tek düzelikten kurtulsun ve farklı davranışların rekabete etkisi açıklanabilsin!
Devamını Oku

Perakendede Satış Performans Yönetimi

Perakendede Satış Performans Yönetimi
5 Aralık 2012 Müşterilerin daha seçici ve bilinçli olduğu, rekabetin arttığı günümüz pazar koşullarında sistemsel yaklaşım, müşteri memnuniyetini ve tekrarlayan satışları beraberinde getiriyor.
Devamını Oku

Kaptanlar ve İş Hayatı

Kaptanlar ve İş Hayatı
5 Aralık 2012 Yöneticilik, liderlik, vizyon, hedef, zorlu koşullar, mücadele, ekip çalışması, rol paylaşımı, karar verme, sonuç odaklılık, ileri görüşlülük, stres toleransı, motivasyon gibi aklınıza gelebilecek onlarca konuyla ilgili bir yazı yazmam gerekse mutlak surette gemi ve kaptan kavramlarını kullanırım.
Devamını Oku

Biraz Kımıldayalım…

Biraz Kımıldayalım…
5 Aralık 2012 Çay almak vakit kaybı mıdır? Birilerinin bize hizmet etmesine hangi yaştan itibaren alışıyoruz? Kendi işini yapmak neden bu kadar zor geliyor? Yönetici olmak illa ki herkesin etrafınızda pervane olması mı demek?
Devamını Oku

İnternetteki Paylaşım Sayfamız: BLOG

İnternetteki Paylaşım Sayfamız: BLOG
5 Aralık 2012 Beğendiğimiz veya kendimizin yazdığı makale, yorum, yaşanmış olaylar, deneyimler gibi yazıları, resimleri ve videoları başkaları ile paylaşmak isteriz. Paylaşım için ilk aklımıza adres defterimizdeki arkadaşlarımıza bu dosyaları veya dosyaların linklerini e-mail olarak göndermek gelir.
Devamını Oku

Gıda İstihdam Dosyası

Gıda İstihdam Dosyası
5 Aralık 2012 Türkiye ekononomisinin güçlü oyuncularından gıda sektörü büyümesine devam ediyor. Ekonomik kriz sonrası eski gücüne kavuşan sektör yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Sektörde en çok ihtiyaç duyulan pozisyon gıda mühendisliği.
Devamını Oku

Ayrılsakta Beraberiz

Ayrılsakta Beraberiz
5 Aralık 2012 Bazı pek kurumsal şirketlerde, pek kurumsal kurallar vardır. Dokunanı yakar. Yıkmak bir tür günahtır. Örneğin, eğer bir çalışan işten kendi isteğiyle ayrıldıysa nankördür, satıcıdır, kötü örnektir. Şirketin konumuna, patronun ricalarına ve ciddi rüşvet önerilerine rağmen, kendi isteği ile ayrılmış; ona resmen küsülür. “Çok pişman olacak, kendi bilir. Buraları çok arar sonra, oh olsun”larla yollar ayrılır, gidenin ardından hiç oralarda olmamış gibi davranılır.
Devamını Oku