Hızlı servis restoran zincirlerinin lideri TAB GIDA 2015’te yüzde 30 büyüyerek, 1000 restorana ulaşacak!

16 Kasım 2015 Yorum Yok

Geçen yıl 123 yeni restoran açılışı gerçekleştiren TAB Gıda, yatırımlarına hız kesmeden sürdürüyor. 15 binden fazla çalışan sayısıyla ülke istihdamına katkı sağlamaya devam eden TAB Gıda, bu yıl restoran sayılarında %30’luk bir büyüme hedefliyor.  Haziran – Temmuz ayları içinde yaklaşık 50 adet yeni restoran açmayı hedefleyen TAB Gıda, kısa bir süre içinde 1000 restorana ulaşarak, Türkiye’nin lider hızlı servis restoran zinciri olarak büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

Türkiye’de 1994 yılından beri hızlı servis restoran zincirleri sektöründe faaliyet gösteren TAB Gıda, sektöründeki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. 1995 yılında dünyada sektörünün öncülerinden biri olan Burger King’in master franchisee haklarını alarak Türkiye’ye getiren TAB Gıda, 2007 yılından bu yana ise Sbarro ve Popeyes markalarının eşsiz lezzetlerini Türk halkının beğenisine sundu. 2010 yılında da Arby’s’i bünyesine katan TAB Gıda, 2013 yılında da Usta Dönerci markasını yaratarak, döner sektörüne hızlı bir giriş yaptı. 15 binden fazla çalışan sayısıyla ülke istihdamına katkı sağlamaya devam eden hızlı servis restoran zincirleri lideri TAB Gıda, bu yıl restoran sayılarında %30’luk bir büyüme hedefliyor.

“İki ay içine 50 yeni restoran açacağız”

TAB Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu, bu yıl Türkiye’de yaklaşık 180 yeni restoran açmayı ve 1200 kişiye daha istihdam sağlamayı planladıklarını belirterek, Burger King’in dünyadaki en büyük franchise’nın TAB Gıda olduğuna dikkat çekti. Kurdoğlu, “Bugün Türkiye genelinde 600’e yakın Burger King restoranı bulunuyor. Popeyes, Sbarro, Arby’s ve Usta Dönerci ile toplam restoran sayımız 900’e yaklaştı. Önümüzdeki iki ay içinde 50 yeni restoran daha açacağız. Hızlı servis restoran zincirleri sektörünün giderek yükselmesi ile 2015 yılının oldukça parlak geçeceğine inanıyoruz. Geçen yılı cirosal olarak yüzde 30 büyüme ile kapattık. 123 yeni restoran açılışı gerçekleştirerek bu alanda yüzde 10 büyüme gerçekleştirdik.” dedi.

Burger King’te restoran sayısının 600’e yaklaştığını kaydeden Kurdoğlu, “Popeyes’ta 126 restorana, Sbarro’da 106 restoran sayısına ulaştık. Arbys’te 8 ile yola başlayıp, 48 adet restorana ulaştık. 2013 yılında restoran zincirimize kendi markamız olan Usta Dönerci’yi de ekledik ve Türkiye genelinde restoran sayısını 21’e çıkardık. Bu sayıları yılsonuna kadar daha da yükselterek hızlı büyümemize devam etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Çin ve Türkiye’de 300’e yakın franchiseları olduğunu belirten Kurdoğlu, bundan sonra franchise ile büyümeyi ve franchise sayılarını da bin 200’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

“Çin’e Know How’ımızı başarıyla taşıdık”

Kurdoğlu, 2019 yılına kadar 800 milyon dolara yakın yatırım yapmayı planladıklarını belirterek, “Çin ve Türkiye’deki toplam restoran sayımızı 3 bin’e çıkaracağız. İstihdam ise 40-45 bin kişiye çıkacak” dedi.  Kurdoğlu sözlerine şöyle devam etti:

 “Büyümemize yurtiçinde ve yurtdışında hız kesmeden devam edeceğiz. TAB Gıda olarak 2012 yılında Çin pazarına girdik. Burger King sisteminde en güçlü operasyona sahip olduğu için seçilen TAB Gıda, Burger King Worldwide (BKW) Holding ve Cartesian Capital ile birlikte yeni bir ortaklığa imza attı ve bu anlaşma ile 1,3 milyar nüfuslu Çin’de yer alan Burger King restoranlarını yönetmeye başladı. Daha doğrusunu söylemek gerekirse Know-how’ı taşıyacak. Devralınan 65 Burger King restoranı kısa bir sürede 90’a çıkarılarak, 2015 Mayıs itibariyle de 320 restorana ulaştı. 10 bin’e yakın çalışanımızın olduğu Çin’de her sene 150 yeni restoran açarak pazarda etkin olmak istiyoruz. Hedefimiz 2019 yılında 1000 restorana ulaşmak.”

 “Yılda 120 bin ton patates üretiyoruz”

Ata Holding ve Özgörkey Holding ortak yatırımı olarak hayata geçirilen Atakey patates üretim tesisi hakkında da bilgiler veren Erhan Kurdoğlu, “Afyon’da kurduğumuz fabrika Türkiye’nin en büyük patates işleme tesisi olarak faaliyetlerine başladı. İhracat potansiyeli ve üretim kapasitesi ile ülkemizin en önemli yatırımlarından biri haline geldi. 50 milyon dolar yatırım tutarı ile hayata geçirilen patates fabrikasının uzun vadede yıllık 120 bin ton üretim kapasitesine sahip” şeklinde konuştu. Patates üretimi yapan çiftçilerin sürekli eğitimlerle desteklendiğini dile getiren Erhan Kurdoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de beyaz patates üretimi yapılmadığı için kendi tohumunu çiftçilere vererek hasatlarını topluyoruz. Kontratlı olarak çiftçilerin ürettiği patatesler için ilaç, gübre, zirai ve mühendis desteği gibi bütün destekleri sağlıyoruz. Burada çiftçi sermayesini bağlamadan üretim yaptığı için hem satın alma garantisi hem de maddi anlamda avantaj sağlıyor. Böylece riskini minimize ediyor.”

Patates fabrikasından sonra şimdi de entegre et üretim tesisi için yatırıma başladıklarını anlatan Kurdoğlu, son teknolojinin kullanıldığı tesisin Mart 2016 sonu itibariyle faaliyete geçmesi için çalıştıklarını söyledi. Amasya’da inşası devam eden fabrikanın 92 bin metrekare arazi üzerine 38 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını da ekleyen Kurdoğlu, “Tesisin günde 400 büyükbaş hayvan kesimi gerçekleştirilebilecek kapasitesi olacak. Yıllık ise 30 bin ton et üretimi yapılabilecek” dedi.

İlgili olabilecek diğer yazılar

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Siz de yorum yapın!
Adınız Soyadınız Zorunlu
E-Posta Adresiniz Zorunlu
Web Site Adresiniz Opsiyonel
Yorumunuz