Sektörün Lideri TAB Gıda

5 Mayıs 2018 Yorum Yok

Franchise Market Türkiye Dergisi’nde yayımlanan, TAB Gıda Finans ve Franchise Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Çetinkaya’nın röportajını sizler için derledik.

Türkiye’den 1000’i aşkın restoranıyla hizmet veren TAB Gıda’nın hikayesini okuyucularımızla paylaşır mısınız?

TAB Gıda olarak, 1994 yılından beri gıda sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Hızlı servis sektöründeki faaliyetlerimiz; 1995 yılında dünyada sektörünün öncülerinden biri olan Burger King’in ana geliştirici ve üretici haklarını alarak Türkiye’ye getirmemizle başladı. Şu anda Burger King’in dünyadaki en büyük master franchise’si durumundayız. Türkiye genelinde 70’ten fazla ilde 600’den fazla Burger King restoranımız bulunuyor. 2007 yılında ise dünyanın en büyük pizza restoran zincirlerinden biri olan Sbarro markasını bünyemize kattık. 30’dan fazla ilde toplam 80’e yakın restoranımız var. Yine 2007 yılında geleneksel tarifleri ve sıra dışı Louisiana mutfağıyla buluşturan Popeyes’ı da Türkiye’ye getirdik. Popeyes ile 40’tan fazla şehirde, 190’dan fazla restoran sayısına ulaşarak, sektörde lider olmayı başardık. Ardından, 2010 yılında Arby’s markasını bünyemize kattık. Şu an 60’dan fazla restoranı ile hizmet veren Arby’s, yenilikçi menüleri ile lezzetli ve benzersiz seçenekler arayanların tek konumu haline geldi. 2013 yılında ise, 20 yıllık deneyimimizle tamamen kendi markamız olan Usta Dönerci markamızla müşterilerimize geleneksel döner lezzetini, hızlı servis anlayışıyla sunuyoruz.

TAB Gıda, hızlı servis sektöründe dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ekosistemi kurdu. Salata, ekmek ve patates fabrikalarınızın franchise yatırımcıları için sağladığı avantajlardan bahseder misiniz?

Sektöründe lider olan TAB Gıda; markalarının sektördeki gücü Türkiye’deki 1000’den fazla restoranı, sistemi ve hazır müşterisinin oluşuyla yatırımcılarına minimum riskle yatırım yapma imkanı sağlıyor. TAB Gıda, hızlı servis restoran zinciri kategorisinde dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ekosistemi kurdu. Ata şirketler grubu tarafından yatırımları gerçekleştirilen salata, ekmek ve patates fabrikalarımız franchise yatırımcıları için ciddi fırsatlar sağlıyor. Ata Şirketler Grubu tarafından yatırımları gerçekleştirilen salata, ekmek ve patates fabrikalarımız franchise yatırımcıları için ciddi fırsatlar sağlıyor. Yatırımcılarımız TAB Gıda’nın 23 yıllık tedarik zinciri yönetimi, operasyonel ve pazarlama tecrübesi ile satın alma gücünden faydalanıyorlar. TAB Gıda’nın Franchise sistemi, gıda işletmeciliği konusundaki tüm sorunları kendi bünyesinde çözen bir sistemi ifade ediyor. Mutfak ekipmanlarının kurulumu kardeş firmamız olan MES Mutfak tarafından sağlanıyor. Reklam hizmetlerimiz Reklam Üssü isteminde yine kendi firmamız tarafından yapılıyor. Yani biz, komple bir sistem olarak yatırımcılarımıza hizmet veriyoruz. On dört Franchise danışmanı ve beş kişilik franchise ekibimizle yatırımcılara her an destek veriyoruz. Restoran açılışından 3 ay önce yatırımcılarımıza destek ve hizmet vermeye başlıyoruz. Eleman alımlarını ve restoran inşaatını bu dönemde başlatmış oluyoruz. Restoran inşaatı bitene kadar tüm eğitimlerimiz de tamamlanmış oluyor. Sonrasında da tüm süreçlerde destek vermeye devam ediyoruz. Yatırımcılara anahtar teslim işletme fırsatı sunuyoruz. Eğitim ve destek programlarından faydalanma imkanı sunuyoruz. Ayrıca yatırımcılarımız geniş lojistik ağımızdan ve operasyonel tecrübemizden faydalanıyor. Kurumsal yönetim, eğitim, insan kaynakları, kalite kontrol, pazarlama alanlarında profesyonel destek alma imkanı elde ediyorlar.

TAB Gıda’da yer alan markaların franchise koşulları hakkında bilgi verir misiniz?

TAB Gıda markalarında yatırım maliyeti, restoranın yerine, tipine ve büyüklüğüne göre değişiyor. Burger King için 500.000 USD+KDV’den, Popeyes için 400.000 USD+KDV’den, Sbarro için 250.000 USD+KDV’den, Arby’s için 400.000 USD+KDV’den, Usta Dönerci için ise 250.000 USD+KDV’den başlıyor. TAB Gıda yatırımcılarına iki ayrı seçenek sunuyor. Birinci opsiyonda yatırımcılar dilerse inşaat ve ekipman yatırımlarını kendileri üstleniyor. Bu model ancak AVM dışında yer alan restoranlar için geçerli. İkinci opsiyonda ise; yatırım tamamen TAB Gıda tarafından yapılarak, anahtar teslim modeliyle hayata geçiriliyor.

TAB Gıda müşterilerine daima en kaliteli ve hızlı hizmeti sunma noktasında oldukça başarılı bir yapı sunuyor. Kuşkusuz bu başarıda eğitimin etkisi büyük. Okuyucularımıza TAB Akademi’den bahseder misiniz?

TAB Gıda olarak, çalışanlarımızın eğitim ve gelişim ihtiyaçlarını tespit ederek, kişisel, mesleki ve yönetsel gelişimlerini sağlamak üzere 2005 yılında TAB Akademi’yi kurduk. İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin’de 4 adet ana eğitim merkezimiz bulunuyor. 20 yılı aşkın süre içerisinde yüz binlerce kişiye eğitim verdik. Bu eğitimlerde başarılı olan çalışanlarımıza kariyerlerini geliştirme imkanı sunuyoruz. Genel kültür ve yetenek ile kişisel gelişime yönelik dersler de veriyoruz. Bünyemizdeki global markaların yurt dışı yapılandırmalarında bu tarz eğitimler bulunmuyor. Fakat biz Türkiye’deki eğitim programına bu eğitimleri de dahil ettik. Online eğitim platformlarıyla da sistemimizi güçlendiriyoruz. Çalışanlarımızı yalnızca işbaşı eğitimlerle iş becerilerini değil, tüm alanlardaki yetkinliklerini geliştirmeyi hedefledik ve oldukça da başarılı olduk. TAB akademi eğitimlerimiz o kadar başarılı sonuçlar verdi ki, eğitim modelimiz farklı ülkelerde de örnek model alındı. Özellikle Burger King’in master franchise’si olmamız, zaten bizi başlı başına bir model haline getirdi.  İK stratejimiz ve TAB akademi eğitimlerimiz, özellikle Avrupa’daki diğer Burger King operasyonlarında büyük ilgi gördü. EMEA bölgesi Burger King operasyonu İK süreçlerini yönetirken, TAB akademi eğitimlerini kendisine örnek aldı. Burger King China operasyonunda da zaten aynı eğitim sistemini kullanıyoruz. Yine dünyada ilk kez TAB Gıda tarafından kullanılan ve restoranlarımızın performanslarına göre belirlenen prim sistemi de global tarafından ilgi ile takip edilen bir diğer uygulamamız. Bundan sonraki hedefimiz, tüm eğitim ve sınavlarımızı dijitalleştirerek standardizasyon sağlamak ve erişilebilirliği arttırmak olacak.

İlgili olabilecek diğer yazılar

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Siz de yorum yapın!
Adınız Soyadınız Zorunlu
E-Posta Adresiniz Zorunlu
Web Site Adresiniz Opsiyonel
Yorumunuz