TAB Gıda İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Asok Capital İK Röportajı

2 Aralık 2016 Yorum Yok

“2 BİN KİŞİYE İSTİHDAM YARATACAĞIZ”

TAB Gıda, hızlı servis restoran sektörünün en büyük oyuncusu. Şirket, 4 yabancı ve 1 ulusal markasıyla yaklaşık 1.000 restoranlık bir operasyon yürütüyor. 20 bin kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık yüzde 20 büyüme hedefiyle ilerleyen TAB Gıda. 2017 yılında 1.500-2 bin kişilik yeni işe alım planlıyor. TAB Gıda İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Asok, “Bunların 400-500 kadarının yönetici pozisyonunda olmasını planlıyoruz. Diğerleri ise ekip üyesi olarak TAB Gıda ailesine katılacak ” diyor.

AB Gıda, 4 uluslararası ve 1 ulusal markasıyla yakla­şık 1.000 restoranlık bir operasyon yürütüyor. Doğrudan 14 bin, franchise’leriyle birlikte 20 bin kişiye is­tihdam sağlıyor. Her yıl yüzde 20 büyüme hedefiyle yol alan şirket, bu büyümeye paralel olarak ortalama yılda 1.500-2 bin kişilik beyaz yaka alımı gerçekleştiriyor.

SGK tarafından yapılan değer­lendirmeler sonucu “en çok istihdam”, “en çok kadın istihdamı” ve “en çok engelli istihdamı” sağlayan ilk 10 şirketten birisi olan TAB Gıda’nın mevcut çalışanlarının yüzde 33′ünü de kadınlar oluşturuyor. TAB Gıda İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Asok, “Bu oranı, bu yıl yüzde 40’a çıkar­mayı hedefliyoruz” diyor.

Yeni istihdam sağlama konusun­da en hızlı şirketlerden biri olan TAB Gıda, kariyer konusunda da özellikle gençlere önemli vaatlerde bulunuyor. Tüm restoran müdürle­rinin ya yönetici adayı ya ekip üyesi olarak işe başladığını belirten Asok, “Ekip üyesi olarak işe girmiş birisi 4­-5 yıl sonra kendi ekibini yöneten bir restoran müdürü haline gelebi­liyor. 4-5 yılda müdür olmak müm­kün” diye konuşuyor.

TAB Gıda İK’dan Sorumlu Ge­nel Müdür Yardımcısı Gökhan Asok ile İK stratejilerini, önümüz­deki süreçte kaç kişilik bir işe alını gerçekleştireceklerini ve sundukla­rı kariyer olanaklarını konuştuk:

Öncelikle TAB Gıda’dan bahseder misiniz ? Kaç markayla faaliyet gösteriyorsunuz? Sektördeki konumunuz nedir?

Türkiye’de 1994 yılından beri gıda sektöründe faaliyet gösteren TAB Gıda’nın hızlı servis sektöründeki faaliyetleri, 1995 yılında dünyada sektörünün öncülerinden biri olan Burger King’in ana geliştirici ve üretici haklarını alarak Türkiye’ye getirmesiyle başladı. 1995 yılından bu yana TAB Gıda ile Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Burger King’in dünyadaki en büyük master franchisee’si olma özelliği de taşıyor. Bugün Türkiye genelinde 70′ten fazla ilde 600′den fazla Burger King restoranı bulunuyor. 2007 yılında ise dünyanın en büyük pizza zincirlerinden Sbarro markasını bünyemize kattık. Sbarro’nun 30’dan fazla ilde toplam 90′a yakın restoranı var. Yine 2007 yılında Popeyes’ı Türkiye’ye getirdik. Popeyes Türkiye’de 40′tan fazla şehirde 160’a yakın restorana sahip. 2010 yılında da Arby’s’i bünyemize kattık. Şu an Arby’s 50’den fazla restoranıyla hizmet veriyor. Son olarak 2013 yılında Usta Dönerci markasını yarattık. 50’den fazla restoranı bulunan Usta Dönerci’nin de 50’den fazla restoranı bulunuyor. Yani toplamda TAB Gıda olarak, Burger King, Sbarro, Popeyes, Arby’s ve Usta Dönerci olmak üzere 4 uluslararası ve 1 ulusal markamız, var. Restoran sayısı ve iş hacmimizle hızlı servis restoran sektöründe lideriz.

Toplamda kaç çalışanınız var? Nasıl bir çalışan profiline sahipsiniz?

TAB Gıda olarak bünyemizde doğrudan çalışan sayısı yaklaşık olarak 14 bin kişi. Franchise’lerimizle birlikte 20 bin çalışanımız bulunuyor. Bu sayının ortalama yüzde 85’ini restoran kadrolarımızda görevli mavi yakalı çalışanlarımız oluştururken yüzde 15′lik kısmını restoran ve merkez birimlerimizde görevli beyaz yakalı çalışanlarımız oluşturuyor. TAB Gıda olarak kadınların iş hayatında daha çok yer almasının hem ülke ekonomisine hem şirket olarak büyüme hedeflerimize büyük katkısı olduğuna inanıyoruz. Bu perspektiften edindiğimiz vizyonla, yalnızca restoran kadrolarındaki pozisyonlarda değil, merkez yönetimde de daha fazla kadın çalışanımızın olması yönümle çalışmalarımızı yürütüyoruz. SGK tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu “en çok istihdam”, “en çok kadın istihdamı” ve “en çok engelli istihdamı” sağlavan ilk 10 şirketten birisi olduk. Mevcut çalışanlarımızın yüzde 33′ü, yani 6 bine yakını kadın. Bu oranı bu yıl yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyoruz.

İK politikanızdan bahseder misiniz?

İnsan kaynaklarında verimlilik bizim sektörümüz için çok önemli. Yüzde 100 müşteri memnuniyeti sağlayabilmek için öncelikle çalışanlarımızın gereksinimlerini göz önünde bulunduruyoruz. Bizim en önem verdiğimiz konu, çalışanlarımızın eğitimi. Bu yüzden en önemli İK politikamız. TAB Akademi vizyonu. TAB Akademi sistemiyle çalışanlarımıza donanımlı eğitimler veriyoruz. Çalışanlarımızın ilk günden itibaren hijyen, gıda güvenliği, müşteri ilişkileri, gıda teknolojileri, elektro-mekanik ve pazarlama gibi alanlarda dersler almalarını sağlıyor, bu sayede genç ve profesyonel yönetici adayları yetiştiriyoruz.

Her yıl kaç kişi işe alıyorsunuz?

Her yıl yüzde 20 büyümek gibi bir hedefimiz var. Yeni açılacak restoran sayımızı bu doğrultuda planlıyoruz. Bu sürecin sonunda da yeni istihdam rakamlarımızı oluşturuyoruz. Her yıl beyaz yakada 1.500-2 bin kişiyi işe alma hedefimiz bulunuyor.

2017 yılında kaç yeni alım yapmayı planlıyorsunuz?

Önümüzdeki yıl yeni açılacak restoran hedeflerimize paralel olarak 1.500-2 bin arası yeni istihdam yaratacağız. Bunların 400-500 kadarının yönetici pozisyonunda olmasını planlıyoruz. Diğerleri ise ekip üyesi olarak TAB Gıda ailesine katılacak.

İşe alımda nasıl bir süreç uygulanıyor?

TAB Gıda’da işe alım, oryantasyon, işbaşı eğitimleri, yetkinlik bazlı performans yönetimi, atama, terfi ve elde tutma sistemi, ücretlendirme ve prim sistemini de içeren süreçlerin tamamı profesyonel bir ekip tarafından yürütülüyor. Tüm işe alım sistemimiz eşit fırsat ilkesine dayanıyor ve tüm adaylar aynı şartlarda değerlendiriliyor. İş başvurularını TAB Gıda web sitemizden, 444 7 822 numaralı iş başvuru hattımızdan ve çeşitli online insan kaynakları platformları üzerinden ve restoranlarımız aracılığıyla alıyoruz. Başvuru yapanlar farklı aşamalardan oluşan bir işe alım sürecinden geçiyor ve işe uygun görülenler bizimle çalışmaya hak kazanıyor. TAB Akademi’de gördükleri eğitimden sonra da işe başlıyorlar.

İşe alımda özel olarak tercih ettiğiniz üniversite veya bölümler var mı?

Bizim en önemli kriterimiz, bizi tercih edecek kişinin bu işi severek yapması, bu işi yapmayı gerçekten istemesi. Bunun dışında elbette iletişimi kuvvetli, yetenekli ve hızlı kişiler arıyoruz. Ancak restoranlarımızda çalışan ekip arkadaşlarımızda özellikle bir üniversite ya da bölümden mezun olma koşulu aramıyoruz. Eğer biri yönetici adayı olmak istiyorsa en azından 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olmak durumunda. Üniversitesinin bölümüyle ilgilenmiyoruz.

Peki işe alımın ne kadarı yeni mezunlardan oluşuyor?

Söz konusu ekip üyesi çalışanlarımız ise mezun olma şartı aramıyoruz. Ama onun dışındaki pozisyonlarımıza başvuru yapanların yüzde 50 kadarı yeni mezunlardan oluşuyor. Yeni mezunların iş hayatına dahil olabilmelerine destek vermek adına yeni mezun alımlarımızı önceliklerimiz arasında ilk sıralara konumlandırmış durumdayız.

İşe girmeye hak kazanan yeni mezunlar nerede işe başlıyor? Onlara özel bir eğitim programınız var mı?

Bizler elimizden geldiğince onların doğru kariyer planlaması yapmasını istiyoruz. Eğer bizimle çalışmayı gerçekten istiyorlarsa biz de onları kazanmak için birçok fırsat yaratıyoruz. Elbette bazı bölümlere yükselmek için akademik eğitimlerinin devam etmesi veya tamamlanması gerekiyor. İlkokul ve ortaokul mezunu genç çalışanlarımız var. Ben yükselemiyorum dediklerinde liseyi bitirmeleri yönünde destek oluyoruz, çalışma saatlerini ayarlıyoruz, maddi eksiklerini tamamlıyoruz. İşe başlayan biri 3 ay içerisinde basamakları tırmanmaya başlar, ilk basamak servis expertliği, yani çeşitli sınavların ardından o işin uzmanı olur. 6 ay sonra supervizor olur. Artık yavaş yavaş küçük ekipleri yönetmeye başlar. Eğer lise mezunu ise gösterdiği performansa bağlı olarak 1 yıl içinde müdürlüğe bile terfi edebilir. Bunun için eğitimden geçerek bir sınava tâbi tutulur. O sınavda başarılı olursa bit vardiya müdürü olarak, ekipleri yöneten, finansal anlamda kontrol eden, raporlar hazırlayan sorumlu bir yönetici olur. Sonrasında asistan müdür, kıdemli asistan müdür, restoran müdürü, grup müdürü olabilir. Liseyi bitirmeyecekse işini de çok iyi yapıyorsa kıdemli supervizor dediğimiz bir ara pozisyonda çalışabilir.

Kaç yarı zamanlı çalışan istihdam ediyorsunuz? Ne kadar süre çalışıyorlar?

TAB gıda olarak bünyemizde yaklaşık olarak 1.600 yarı zamanlı çalışanımız var. Yarı zamanlı çalışan sayımıza 1.500-2 bin çalışanı daha katmayı planlıyoruz. Yarı zamanlı çalışanlarımız günde kaç saat mesai yapacaklarını yöneticileriyle birlikte planlar. Yarı zamanlı çalışanlarımızın ücret hesaplama yöntemi tam zamanlı çalışanlarımızla aynı yani ücret hesaplaması çalıştıkları gün sayısı baz alınarak yapılıyor.

Yarı zamanlı çalışanların işe alımları ne zaman oluyor?

Sezonluk bölgelerin dinamikleri ve okulların açılış-kapanış dönemleri yarı zamanlı başvuru sayılarımızda ciddi bir artışa neden oluyor. Yıllık olarak ortalama 1.000-1.500 arası yarı zamanlı çalışma başvurusu aldığımızı söyleyebiliriz.

Bulunduğunuz sektörün gençler açısından artıları neler?

Ben bütün gençlerin benzer işlerde çalışmasını tavsiye ediyorum. Çünkü bu işi meslek olarak düşünmeseler bile çok şey öğrenebilir, kendilerini geliştirebilirler. Yaptığımız iş hayatla iç içe, bu sektörde çalışanlar insanlarla sürekli iletişim halinde… Hayatın içerisinde öğrenme, bu sektörde çok yüksek. Ayrıca biz şirket olarak çok geniş yelpazede eğitimler veriyoruz. Teoriyle pratiğin bu kadar güçlü bir şekilde yan yana olduğu bir şirkette çalışmanın gençlere çok şey katacağına inanıyorum.

Nilüfer Gözütok Ünal – Capital Genç

İlgili olabilecek diğer yazılar

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Siz de yorum yapın!
Adınız Soyadınız Zorunlu
E-Posta Adresiniz Zorunlu
Web Site Adresiniz Opsiyonel
Yorumunuz