Türkiye’nin Ana Zenginlik Kaynağı Gıda Olacak!

5 Mayıs 2018 Yorum Yok

TFI-TAB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erhan Kurdoğlu’nun Haber Türk Gazetesi’nde yayınlanan röportaj haberini sizler için derledik.

Türkiye’nin tarım politikasının ticaret değil, üretim odaklı olması gerektiği röportajının en başında vurgulayan Sayın Kurdoğlu; Burger King, Popeyes, Sbarro, Arby’s ve kendi markamız olan Usta Dönerci de dahil olmak üzere 2 bine yakın restoranı başarıyla işlettiğimizi dile getirdi. Bu restoranlarda satılan et, süt, patates ve ekmeği kendi tesislerimizde özenle ürettiğimizi belirtti. Ve sözlerine şöyle devam etti; ‘ Türkiye’nin en büyük kaynağı gıda olacak. Tarımda endüstriyi yarattığımız gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin ne Arap petrolüne ne de Rus’un gazına ihtiyacı kalır.’ dedi.

İlk hayvancılık yatırımını Şanlıurfa’ya yapan Ata Holding, 2005 yılında Denizli Acıpayam’da TİGEM arazisini kiralayarak, damızlık ve süt hayvancılığı yapmaya başladı. Sayın Kurdoğlu, ‘Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük süt hayvancılığı ve çiğ süt üretim tesisine sahibiz. 5 bin sağmal, toplam 11 bin başlık sürü var. Yıllık üretim 50 bin ton. TİGEM içinde en fazla getirisi olan işletmeyiz. Hayvanlarımızın besinlerinin yüzde 50’sini karşılayıp, yem tarımını da biz yapıyoruz. TİGEM arazisi kiralandığında, toplam 500 dönüm sulanabilir alan vardı. Bugün bu alan 11 bin dönüme çıktı. Buralarda üretilen çiğ süt markalara satılıyor. TAB Gıda, Amasya’daki et işleme tesisinde işlenen etlerin bir kısmını ise “Amasya Et” markasıyla İstanbul, Bursa, Kayseri ve Ankara’daki 14 markette satıyor. Ve sadece TAB Gıda hızlı restoran servislerinde yılda 10 bin ton et, 14 bin ton tavuk tüketiliyor.’

Her yıl et tüketimimizin yüzde 10 oranında arttığını belirten Kurdoğlu, gıda sektöründeki yaraya dokunarak; ‘Gıdadaki enflasyonun en büyük sebebi, bu işten geçinen çok fazla insan olması. Bir ürün 5-6 kez el değiştiriyor. Tarlada 1 lira olan biber, manavda 15 liraya çıkıyor. Türkiye, tarımda ticaretle geçinmeye çalışıyor ve üretim sistemlerimiz çok az. En büyük iş gıda, en büyük ticaret alanı da gıda oluyor. Bu yüzden rekabetçi ortamı sağlayabilme için birçok işi kendimiz yapmak zorunda kaldık. Birçok şeyi kendimiz üretmeseydik bu kadar büyüyemezdik.’ dedi.

İstihdam ve enflasyon sorununun, tarımın büyük işletmeler tarafından yapılmasının desteklenmesiyle aşılacağını belirten Kurdoğlu; ‘ Dünyada 7 milyar insanın, 3 milyara yakının açlık sınırında yaşıyor. Zenginleştikçe insanlar ilk yiyecek istiyor. Gıda ürünlerinin fiyatları, gelecek 10 yılda yüzde 50 ile yüzde 100 arasında artacak. 10 yıl önce 130 dolar olan buğdayın tonu, bugün 350 dolar. Ve bu rakam 10 sene sonra bin dolar olacak. Buğdayı ekecek alan kısıtlı. Tarım teknolojisinde de belli bir kapasiteye ulaşıldı. Türkiye’nin en büyük kaynağı gıda olacak. Tarımı endüstriyel halde yapabilirsek, 280 milyon dönüm tarım arazisi var. Dönümü ortalama bin dolardan hesaplarsak, 280 milyar dolarlık varlığın, bugün 100 milyar dolarlık bölümünü kullanıyoruz. Oysa 180 milyar dolarlık tarım kapasitemiz daha var.’

İlgili olabilecek diğer yazılar

Yorum Yok
  1. Henüz yorum yapılmamış.
Siz de yorum yapın!
Adınız Soyadınız Zorunlu
E-Posta Adresiniz Zorunlu
Web Site Adresiniz Opsiyonel
Yorumunuz